Pogawędki maszyn

W obecnych czasach przemysł nie może sprawnie funkcjonować bez komunikacji i przesyłu danych. W tym celu wykorzystywane są rozmaite systemy komunikacji przemysłowej. Radiomodem, czyli modem radiowy, to urządzenie, które jest niezbędne wszędzie tam, gdzie nie można ułożyć tradycyjnego przewodu albo z różnych powodów jest to pracochłonne lub zbyt drogie. W zależności od rodzaju modułów, dane mogą być wysyłane na dystansie nawet kilkudziesięciu kilometrów.

logo siemens

Autor: Grégory Tonon
Źródło: http://www.flickr.com

Ważną zaletą stosowania rozwiązań z zastosowaniem urządzeń radiowych jest możliwość pracy w układzie punkt – wielopunkt, co sprawia, że dane daje się przesyłać do kilku stacji bazowych, gdzie następuje ich dalsza obróbka.

W systemie komunikacji przemysłowej ważną rolę pełni też klawiatura. Ponieważ klawiatura przemysłowa najlepsze okna oddymiające zazwyczaj użytkowana jest w trudnych warunkach, niekiedy w skomplikowanych warunkach atmosferycznych i jest narzędziem, na którym nieraz pracuje kilka osób, musi być trwała, niezawodna i odporna na warunki zewnętrzne. Klawiatury nadające się do pracy na aplikacjach przemysłowych, mają odpowiednią klasę szczelności i produkowane są ze stali nierdzewnej trenerami (zobacz sprawdź przykłady) z silikonu. (Oferta: logo siemens)

Systemy przetwarzania danych w przemyśle mogą pracować na wielu poziomach i kontrolować różne obszary. Przeprowadzają choćby monitoring zmian środowiskowych. Do tego celu stosuje się rozmaite urządzenia, na przykład czujnik przepływu powietrza bądź czujnik temperatury. Czujniki sterują także różnego rodzaju systemy wykonujące bezpośrednio prace przemysłowe. Przykładem takim mogą być urządzenia, w których wykorzystuje się agregat hydrauliczny Zalicza się do nich choćby prasy hydrauliczne, podnośniki, wiertnice, łuparki, windy lub dźwigi – w zależności od gałęzi przemysłu, w której pracują. Poza tym, że systemy przetwarzania danych sterują tymi urządzeniami, mogą też monitorować rozmaite parametry ich pracy, jak również przetwarzać i przesyłać te dane.
Źródło: e-automatyka.eu