Zastosowanie blach w produkcji przemysłowej

Blacha to bardzo ogólne określenie, określające kawałek metalu, którego grubość jest mniejsza, niż szerokość i długość. Tego typu wyroby hutnicze, zwłaszcza z uwagi na swoją cenę, mają bardzo dużo zastosowań we wszystkich dziedzinach przemysłu. Blacha jest odpornym materiałem, który jest rozciągliwy i prosty w formowaniu, nie potrzebuje specjalnych nakładów finansowych na konserwację. Większość kosztów poniesionych przy jej kupnie zwraca się – gdy blacha przestanie być już potrzebna, sprzedaje się ją w charakterze złomu.

Akumulatorowe nożyce do blachy GSC 10,8 V LI Professional firmy Bosch z wydajnym akumulatorem litowo jonowym

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-prasa.pl
Jaką blachę stosować?Blachy różnią się od siebie grubością, fakturą, tworzywem z którego są wykonane oraz wykończeniem.

Ten prezentowany artykuł jest niezwykle wciągający? Więc odszukaj więcej (https://www.linde-mh.pl/pl/O-nas/Technologia-i-innowacje/), aby odkryć jeszcze więcej informacji na omawiany temat.

Każdy z typów blachy znajduje inne wykorzystanie w przemyśle. Blacha falista służy za pokrycie dachu w magazynach, z kolei odmienne typy blach mogą znaleźć wykorzystanie jako pokrycie barki do transportu. Oczywiście taka blacha do barek musi być grubsza i bardziej trwała od tej na dach. Tę formę metalu stosuje się również w kopalniach, do zabezpieczania szybów. To typu rozwiązanie jest bardziej sprawne i mniej kosztowne od innych używanych w kopalniach. Blacha do kopalni powinna być odpowiednio gruba, żeby wytrzymać ciśnienie dziesiątek ton i utrzymać bezpieczeństwo dla pracujących górników. Blacha jest również tworzywem chętnie stosowanym w przemyśle transportowym. Oprócz wymienionych wyżej barek, z blachy wykonuje się kontenery do transportu. Blacha do kontenerów jest dobrym przykładem blachy o innej fakturze, gdyż jest zwykle produkowana z blachy trapezowej.

Statki

Źródło: http://sxc.hu/

Z jakich materiałów produkowana jest blacha?Tego typu wyrób bywa wykonany z każdego gatunku metalu, który jest odpowiedni do obróbki hutniczej. Najbardziej popularna w przemyśle jest blacha ze stali, ale z uwagi na większą wagę i podatność na korozję, ostatnio nierzadko wykorzystuje się zamienniki z blachy aluminiowej. Niezbyt często stosuje się tworzywa bardziej kosztowne, jak miedź lub stal nierdzewną, ze względu na niewielką opłacalność używania tego typu materiałów w produkcji przemysłowej. Te blachy wykorzystuje się między innymi jako ozdobne poszycie dachowe w budynkach użyteczności publicznej. Mogą również służyć jako materiał wykorzystywany w kowalstwie artystycznym, albo masowym wyrobie części ozdobnych budynków.