W jaki sposób zmniejszać koszty utrzymania przedsiębiorstwa? Może zaczniesz zatrudniać pracowników spoza Polski?

Jeżeli prowadzisz własną działalność, bez wątpienia doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, jak dużo czasu i poświęcenia to pochłania. Jednocześnie niejednokrotnie pracownicy nie do końca rozumieją, że właściciel firmy nie zawsze musi się pławić w luksusach – nawet jeżeli nie jesteś w stanie zaproponować swoim pracownikom pensji na odpowiadającym im poziomie. Wiele osób patrzy jedynie na wysokość swojej wypłaty, nie zdając sobie zupełnie sprawy z tego, jak duże dodatkowe koszty musi ponosić ich pracodawca. Jeżeli Ty również borykasz się z podobnymi kłopotami, być może powinieneś zastanowić się nad zmniejszeniem kosztów zatrudnienia?

outsourcing pracowniczy

Autor: Coy
Źródło: http://www.flickr.com
pracownicy z ukrainy

Autor: cogdogblog
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki dokładnie sposób to zrobić? Zwykle pierwsze, co przyjdzie pracodawcy na myśl, to outsourcing pracowniczy – i bez wątpienia jest to znakomity pomysł na zmniejszenie kosztów zatrudnienia. Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie pracowników z innego miejsca do konkretnych prac, oczywiście będzie Cię to o wiele mniej kosztować niż zatrudnianie pracowników w swojej firmie – w takich wypadkach bowiem będziesz zobowiązany płacić im cały czas, nawet jeśli w danej chwili nie ma dla nich pracy. Outsourcing pracowniczy niewątpliwie sprawdzi się w przypadku prowadzenia takich biznesów jak przykładowo roboty budowlane, por. tu. Jeśli prowadzisz taką działalność, z pewnością wiesz dobrze, że czasami są takie okresy, że nie ma żadnych zleceń – w tych przypadkach nie ma przecież żadnego sensu płacić pracownikom zatrudnionym na etacie.
Oprócz outsorcingu możesz również pomyśleć nad zatrudnianiem osób innej narodowości. Przykładowo pracownicy z Ukrainy są szczególnie lubiani i pożądani w naszym kraju, gdyż zazwyczaj żądają oni nieco niższych stawek niż pracownicy polscy – czytaj więcej. Dla Ciebie zatrudnianie takich osób to wielka oszczędność, a jednocześnie pracownicy z Ukrainy są także bardzo zadowoleni, gdyż w Polsce są w stanie zarobić o wiele więcej (kliknij, zobacz, sprawdź) niż na Ukrainie. Dlatego tego typu rozwiązanie z pewnością jest polecane dla pracodawców chcących zmniejszać ponoszone koszty zatrudnienia.

Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązania, będziesz miał więcej pieniędzy na inwestowanie w swoją działalność, a to przecież będzie nie tylko z korzyścią dla Ciebie, ale także dla Twoich pracowników, którzy z czasem będą mieli więcej pracy i oczywiście po pewnym czasie będziesz mógł zaproponować im jeszcze lepsze warunki pracy.