Jakiego typu są etapy budowy domu? O jakich kwestiach trzeba niezbędnie pamiętać?

Budowa domu jest procesem wieloetapowym, jaki wymaga dokładnego planowania każdego kroku po kolei. Jak nie będziemy poświęcać odpowiedniej ilości czasu a także uwagi na przygotowanie i zaplanowanie, to rzeczywiście może być znaczny wzrost kosztów budowy, a również zaniżanie jakości postawienia budynku. Najlepiej więc poznać różnorodne etapy budowy.

Pierwszym z etapów jest uzyskanie pozwolenia na budowę, bez takiego czegoś bowiem, zgodnie z prawem nie może w ogóle funkcjonować budowa domów. Czeka nas wiele roboty papierkowej i biegania po urzędach z różnorodnego typu dokumentacją. Każdy, kto trochę był zmuszony załatwiać sprawy w polskich urzędach, wie tak naprawdę, że nie jest to taka prosta sprawa. Nim jednakże zaczniemy składać dokumentację trzeba zadecydować o jednej z najbardziej ważnych kwestii, czyli o projekcie przyszłego domu.

praca stolarza

Źródło: pixabay.com

Niezależnie czy pragniemy zamówić projekt od początku albo adaptować gotowe rozwiązania powinniśmy taką sprawę jak najlepiej zaplanować.

Jeżeli możesz uzyskać pozostałe informacje na ten wątek, to wykorzystaj to i wejdź na poniższy odnośnik i przeczytaj informacje.

Później trzeba uzyskać warunki podłączenia mediów oraz zrobić przyłącza pod nasz dom, co oznacza prąd, woda i gaz.

budowa domu

Po tych czynnościach musimy zebrać różnorodne dokumenty i wybrać się z nimi do urzędu, aby starać się o zdobycie pozwolenia na budowę.

Decyzja uprawomocnia się po 14 dniach, ważna jest dwa lata. Nim rozpoczniemy prace budowlane należy jeszcze nabyć dziennik budowy, ostemplować go i zatrudnić wykonawców, a jednocześnie nadzór budowlany, w tym jak najbardziej kierownika budowy. Po zorganizowaniu wszelkich spraw urzędowych i zatrudnieniu profesjonalistów możemy zacząć w końcu budować dom, porównaj budownictwo mieszkaniowe Szczecin. Jedną z najważniejszych spraw, którą należy zorganizować jest właściwe przygotowanie placu budowy, w tym ogrodzenia oraz zabezpieczenia stref niebezpiecznych. Po tego typu pracach geodeta powinien, na podstawie wytycznych kierownika budowy, wytyczyć budynek w terenie w zgodzie z planem zagospodarowania działki.

W pozostałych etapach, już po wykonaniu fundamentów oraz rozprowadzeniu kanalizacji przychodzi czas na pierwsze mury naszego domostwa. Wmurowanie ścian i komina, a jednocześnie wykonanie stropów i schodów żelbetowych to jeden z najbardziej istotnych etapów budowy, wpływa to na całą konstrukcję domu. Podobnie konieczne są usługi stolarskie, które trzeba wykonać jak najlepiej.