Jakie miejsca doskonale wpływają na przestrzeń w mieście? Jakich rzeczy nie powinno w nich zabraknąć. Czego unikać, gdy chodzi o zagospodarowanie przestrzenne?

Pewnie nie ma idealnie zagospodarowanych miast w naszym kraju. Jest to dość trudne, gdy mowa o takiej dużej przestrzeni. Natomiast czasami odwiedzając niektóre miasta można dostrzec, iż są one blisko ideału oraz poważnie zachowują się względem tematu zagospodarowania przestrzeni. Po jakich rzeczach można to poznać oraz co ma na to pozytywny wpływ? Ostatnio niesamowicie dobrą zmianą jest to, że zniknęły szpecące przestrzeń reklamy i niegustowne szyldy z centrum miast.

pomieszczenie na magazyn

Autor: Yosuke WATANABE
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to spory krok naprzód gdyż do tej pory mieliśmy przestrzeń zaśmieconą ogromną ilością nieestetycznych i niepasujących do niczego banerów. Nie jest to dobre dla ogólnego odbioru danej miejscowości. Istotne aby miasto takie trzymało się wytycznych zagospodarowania przestrzennego. Należy dbać o to, ażeby tereny przemysłowe nie szpeciły całej struktury miasta. Ażeby znajdowały się w takiej odległości od zabytków, ażeby nie kolidowały ze znajdującą się obok zabudową, warto doczytać . Identycznie to wygląda, gdy chodzi o grunty inwestycyjne, jakich wykorzystanie pozostawia często wiele do życzenia. Zdarza się bowiem, iż zmienia się na szybko plany zagospodarowania, po to by móc stworzyć swoją, najczęściej średnio pasującą do otoczenia koncepcję. Tego typu działania wpływają negatywnie na całą miejską przestrzeń jak też odbieranie jej przez osoby z zewnątrz. Na pewno lepiej będziemy czuć się w mieście z większą ilością zieleni. Tam, gdzie znajduje się duża ilość parków czujemy się znacznie lepiej. Przestrzeń ta nie męczy nas w takim stopniu. Możemy zawsze przysiąść na ławce oraz trochę się zrelaksować wśród zieleni logistyka (szerzej pod adresem http://www.kador.pl/pakowanie/) ko od samochodów.

teren inwestycyjny

Autor: Mike Beauregard
Źródło: http://www.flickr.com

Miasta nie powinny zapełniać każdego wolnego kawałka działki w mieście na bloki czy nieruchomości dla biur i hoteli. Zieleń w mieście z pewnością nie da dochodów jak ma to miejsce, gdy w grę wchodzi zlicytowanie gruntów pod inwestycje budowlane, jednak jest to wielka korzyść dla mieszkańców jak również turystów. Wpływa bowiem na charakter miejscowości oraz jest miejscem rekreacyjnym. Wiele osób bowiem spędza w parkach sporo czasu z rodziną, choćby w weekend w czasie pięknej pogody. W parkach również sporo ludzi uprawia sport, co ma wpływ na samopoczucie osób mieszkających w mieście i ich pozytywne postrzeganie miasta, w którym żyją.

Sprawdź także –