Charakterystyka ogumienia samochodowego

Opony są bardzo ważnym elementem każdego pojazdu. Umożliwiają jego odpowiednią amortyzację, a jako część stykająca się z podłożem, wpływają na komfort jazdy. Przede wszystkim jednak decydują o stanie bezpieczeństwa pasażerów. Dlatego tak ważne jest, by były odpowiednio dopasowane i w dobrym stanie. By drugi warunek był zapewniony, należy co jakiś czas dokonywać wymiany opon. Konieczność wymiany opon określana jest w oparciu o jej stopień zużycia. Opony mają najczęściej specjalne elementy, umożliwiające na określenie stopnia zużycia. Oczywiście czas zużywania opony uzależniony jest od dużej liczby czynników.

W inny sposób będą się na przykład zużywać opony 4×4, a inaczej wszystkie inne —sklep z takimi oponami—. Dużo zależy od preferowanego przez kierowcę stylu jazdy. Styl ten może być przede wszystkim bardziej dynamiczny lub raczej spokojny. Oczywiste jest, że przy preferowaniu stylu dynamicznego zużycie opon nastąpi prędzej. Rodzaj opon także zależy od wielu aspektów.

Opony zimoweOpony zimowe stanowią niezwykle specyficzny typ opon. Jak sama ich nazwa wskazuje, opony takie przeznaczone są do wykorzystywania w warunkach zimowych.

opona

Źródło: http://www.flickr.com

Oznacza to natomiast zarówno bardzo trudne warunki typowe w zimie takie jak oblodzona lub Zasypana ulica, jak i warunki przy odrobinie wyższej temperaturze. Zmiana opon z letnich na zimowe jest niezwykle ważną czynnością, biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa. Jazda na letnich oponach w zimie nierzadko kończy się groźnymi wypadkami, niejednokrotnie ze skutkiem śmiertelnym. Trzeba pamiętać, by wymieniać opony z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie zostać zaskoczonym niespodziewaną zmianą warunków pogodowych. Poza tym w razie kontroli, która udowodni, że opony są w złym stanie, można zostać ukaranym mandatem lub stracić prawo jazdy.

Opony całoroczneRaczej nowym rozwiązaniem są tak zwane opony (powołaj się na nas) całoroczne —zapraszamy do sklepu—. Używanie ich sprawia, że nie trzeba zmieniać opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Takie opony można znaleźć we wszystkich wersjach, między innymi do nabycia są całoroczne opony dostawcze i wiele innych. Stosowanie typu opon jest na pewno wygodne, ale nie gwarantuje pełni bezpieczeństwa. Stosowanie opon typowo letnich i zimowych jest o wiele bardziej bezpieczne, gdyż są one bardziej dopasowane do skrajnych warunków występujących w danej porze roku.